10 pytań do…. Tomka Kurpa

Wyobrażacie sobie wesele bez muzyki? Ja nie! A wesele bez DOBREJ muzyki? Tym bardziej nie! O tym jak zmienia się gust muzyczny Polaków i jakie playlisty królują na coraz popularniejszych alternatywnych weselach rozmawiam ze znakomitym oleśnickim DJ-em Tomkiem Kurpem.

1. Co charakteryzuje dobrego DJ-a?

Przede wszystkim to bardzo dziękuję za zaproszenie mnie do tej rozmowy. Jest mi na maksa miło, że mogę nieco opowiedzieć o mojej pracy, bo serio się nią jaram!

Co do cech charakterystycznych dla dobrego DJ-a to myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo każdy będzie zwracał uwagę na inne detale. Z mojej perspektywy najważniejsze jest wyczucie parkietu, czytanie publiczności, elastyczność i umiejętność dostosowania się do zmiennych warunków, sytuacji i nastrojów gości. Poza tym dobry DJ zdecydowanie powinien znakomicie znać utwory, które gra i mieć przemyślaną selekcję, która przy odpowiednim miksie będzie w stanie utrzymać tempo i pozytywną atmosferę całego przyjęcia. W DJ-ce weselnej dodatkowo mocno liczą się umiejętności wystąpień publicznych, mówienia do mikrofonu czy łapania uwagi gości. Wreszcie, ważne jest też posiadanie dobrego sprzętu i doświadczenie w jego obsłudze. To daje możliwość zapewnienia wysokiej jakości dźwięku i uniknięcia niepotrzebnych problemów technicznych.

2. Od jak dawna zajmujesz się graniem muzyki m.in. na weselach?

Eventami zajmuje się od liceum, czyli już ponad 13 lat. Próbowałem różnych form pracy jako dysk dżokej bo grałem wszelkiego rodzaju jubileusze, imprezy klubowe, firmowe, sportowe, dni miast, dożynki, domówki, karnawały, sylwestry, festiwale, silent disco itd. itp. Wesela też zdarzało mi się zagrać raz na jakiś czas, ale raczej bardzo się na tym wtedy nie skupiałem. DJ-ka weselna źle mi się kojarzyła z disco polo, kolorem magenta i robieniem z siebie pajaca dlatego nie chciałem prowadzić tego rodzaju imprez. Spojrzenie na ten temat zmieniło mi się jesienią 2018 roku po słynnym szkoleniu DJ-a Jegomościa i DJ-a Głośnego. Chłopaki przedstawiając swoje różne style prowadzenia wesel na maksa zainspirowali mnie do wykreowania swojego własnego ̶ kurpiowskiego. Wtedy zacząłem budować swoją nową postać DJ-ską skupioną stricte na obsłudze alternatywnych wesel, która to premierę miała latem 2019 roku 🙂

fot. archiwum prywatne

3. Jak wygląda cały proces ustalania playlisty z Młodą Parą?

Najczęściej Pary Młode, po zrobionym wcześniej reaserchu w sieci, już przy pierwszej rozmowie wiedzą, że nadajemy na podobnych falach, także w kwestiach muzyki. Moje przykładowe playlisty dostępne są w zakładce ,,posłuchaj” na stronie https://mrkurp.pl/.

Proces ustalania playlisty zaczyna się od przeprowadzenia rozmowy z Młodymi, podczas której dowiaduję się o ich gustach muzycznych oraz preferencjach co do repertuaru, stylu i nastroju wesela. W tym czasie poza muzyką w blokach tanecznych ustalamy utwory do poszczególnych momentów przyjęcia takich jak pierwszy taniec, tort, podziękowania, oczepiny itp.

Od jakiegoś czasu proszę Pary Młode o przygotowanie trzech playlist, które bardzo pomagają mi lepiej poprowadzić ich wesele:

1. Playlista utworów na których najbardziej zależy Parze Młodej na weselu. Jeśli do piosenek jest jeszcze krótki komentarz to już w ogóle mistrzostwo świata!

2. Czarna lista utworów, wykonawców czy gatunków muzycznych, których Młodzi raczej woleliby uniknąć.

3. Lista utworów na. “po oczepinach” i tutaj Pary Młode wpisują naprawdę baaaardzo różne rzeczy. Ogólnie nastawiamy się na to, że po oczepinach można grać wszystko to czego nie wypadało zagrać wcześniej bo np. mama mogłaby krzywo zerkać 🙂

4. Pulpit z maską słynnego volkswagena, duże, dające ciepłe światło lampy-skąd pomysł na taką identyfikację wizualną?

Drewniany ,,ogórek” to totalnie przypadkowy pomysł przy piwie z kolegą. Zależało mi na stworzeniu oryginalnego, retro stanowiska, które będzie komponowało się wręcz idealnie z miejscami w których chciałem prowadzić przyjęcia, czyli starych stodołach, folwarkach, pałacykach, dworkach i innych nietypowych przestrzeniach. Poza tym ciepłe światło bardzo lubią fotografowie, którzy też odpowiadają za materiał oddawany Parze Młodej i wiadomo, że chcą mieć najlepsze zdjęcia świata. Lampy vintage zdecydowanie w tym pomagają!

5. Jak na przestrzeni ostatnich sezonów zmienia się gust muzyczny Polaków?

Myślę, że zmierza w dobrym kierunku skoro obsługuje praktycznie same Pary Młode, które nie chcą na swoim weselu disco polo. Z mojego doświadczenia wynika, że jako naród jesteśmy coraz bardziej otwarci na nową muzykę i lubimy być zaskakiwani, ale oczywiście zdarzają się wyjątki. Trzeba podkreślić, że gust muzyczny, nie tylko Polaków co wszystkich ludzi jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników takich jak wiek, region czy nawet wykształcenie. Ostatecznie to Para Młoda decyduje jaka muzyka będzie grana na ich weselu i to ich preferencje są dla mnie najważniejsze.

fot. Look at Me Photo

6. Jakie piosenki są najczęściej wybierane przez Młodą Parę?

Najczęściej wybierane przez Młodą Parę piosenki to te, które kojarzą się z ważnymi momentami z ich związku lub te, które są po prostu dla nich istotne ze względu na ich gust muzyczny. Nie ma jednej uniwersalnej piosenki, która byłaby najczęściej wybierana przez Nowożeńców. To, co jest popularne, zależy od obecnych trendów i indywidualnych upodobań. Młoda Para często wybiera też utwory, które nie są typowe dla weselnej playlisty, np. z gatunków takich jak indie rock, rap, metal czy muzyka alternatywna. Zawsze proszę Młodych, że jak już zagram mało znany utwór z ich playlisty to żeby nie zostawiali mnie wtedy samego na parkiecie!

7. Z czego najczęściej rezygnują Młodzi?

Pary Młode z którymi współpracuje najczęściej, słusznie rezygnują z disco polo, niesmacznych animacji i biesiadnego vibe'u. Coraz częściej zdarza się, że Pary chcą rezygnować z poszczególnych lub niemal wszystkich tradycyjnych momentów weselnych takich jak pierwszy taniec, oczepiny, krojenie tortu czy podziękowania dla rodziców. Najczęściej w czasie naszych rozmów przed weselem pytam z czego wynika taka niechęć i co myślą o moich alternatywnych pomysłach na te momenty. Wtedy wypracowujemy wspólny scenariusz zgodny z ich potrzebami i oczekiwaniami.

8. Czy prowadzisz też oczepiny? Jeśli tak, to jakie zabawy są obecnie najpopularniejsze?

Tak, prowadzę oczepiny tylko jeśli Para Młoda wyraża na to zgodę. Robię wtedy 2-3 gry w których uczestniczą zarówno Młodzi jak i goście. Co do najpopularniejszych zabaw podczas oczepin, to mogę powiedzieć, że w ciągu ostatnich lat zmieniło się podejście do tego elementu wesela. Coraz więcej Par decyduje się na odchudzenie repertuaru i skupia się na animacjach, które są mniej sztampowe i bardziej osobiste. Często decydują się na zabawy, które nawiązują do ich zainteresowań lub historii związku. Jedną z popularnych zabaw są quizy, które dotyczą Pary, np. pytania o ich pierwszą kłótnię, ulubioną pizzę czy hobby.

Kolejną popularną opcją są zabawy związane z muzyką, np. „Jaka to melodia”, w której goście bez użycia słów muszą zaśpiewać utwór, który wylosują z kapelusza. Innym pomysłem są zabawy związane z tańcem, np. „taneczna olimpiada”, w której uczestnicy mają za zadanie zatańczyć różne dyscypliny sportu do poszczególnych utworów.

Warto podkreślić, że nie ma jednej „najlepszej” zabawy na oczepiny, to wszystko zależy od indywidualnych preferencji i charakteru Młodej Pary.

9. Jaka była najoryginalniejsza piosenka na pierwszy taniec, jaką puszczałeś Młodej Parze?

Może nie powiem o konkretnej piosence, bo było ich wiele bardzo ciekawych ale najoryginalniejszy pierwszy taniec jaki widziałem to kiedy Para postanowiła zaprezentować piętnastominutowy taneczny performance składający się ze zlepki najważniejszych utworów związanych z ich relacją. To było intrygujące widowisko 🙂

fot. archiwum prywatne

10. Czy grasz jedynie na weselach?

Jako DJ specjalizujący się w weselach, najwięcej czasu spędzam grając na takich imprezach. Jednak, oprócz wesel, gram także na innych eventach, takich jak studniówki, imprezy firmowe czy urodziny. Zdarza się także, że gram na mniejszych imprezach, takich jak domówki lub spotkania towarzyskie.

W mojej pracy jako DJ staram się dostosować do wymagań i potrzeb każdego klienta, niezależnie od rodzaju imprezy, na której gram. Dlatego, jeśli ktoś potrzebuje nietypowego DJ-a na swoje wydarzenie, to jestem gotów na nowe współprace i wyzwania.

MR.KURP

Fotograf na wesele?

Zapytaj o wolny termin!

Do początku

Share this story