fbpx

Marta i Michał

Rżuchów, 14.09.2019
Żeby tam dojechać trzeba być czujnym. Sama nawigacja na niewiele się zda, jeśli przejedziemy malutki skręt i zlekceważymy polną dróżkę. A to właśnie ona doprowadzi nas do miejsca jedynego w swoim rodzaju – Domu Spokojnej Książki. Znajduje się on w małej wiosce niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego – w Rżuchowie. To właśnie tutaj umówiłam się na plener z Martą i Michałem.

 

Stara stodoła z setkami książek

 

Tę niezwykłą przestrzeń zobaczyłam po raz pierwszy w 2017 roku. Zorganizowałam tam wieczór panieński mojej siostry. Już wtedy widziałam jaki potencjał fotograficzny ma Dom Spokojnej Książki. Od razu się w nim zakochałam. W 2019 roku wróciłam tu z moją sierpniową Parą, by na tak unikalnym tle uwiecznić Ich miłość.

Dom Spokojnej Książki to jednak nie tylko stara stodoła, w której miejsce znalazły lektury niechciane, niepotrzebne i zapomniane. To również las, kilka cudownie ukrytych ogródków, ogromna polna przestrzeń otaczająca budynki z trzech stron. Naprawdę trzeba się  nagimnastykować, by tutaj trafić. Moja pierwsza podróż autem tutaj zakończyła się w rowie, z którego pomagał mi wydostać się Piotr – właściciel DSK oraz jego sąsiad, który koniec końców musiał użyć traktora, by mnie wyciągnąć.

 

Miejsce, które z każdym rokiem się rozrasta

 

Obserwuję od lat jak to miejsce się zmienia, jak przekształca się z zapomnianego gospodarstwa w przestrzeń dla artystów, czytelników i miłośników dzikiej przyrody. Piotr i jego żona Monika są ludźmi bardzo otwartymi, na co dzień związanymi z kulturą. Jestem im bardzo wdzięczna, że z radością zgodzili się na tę sesję.

Zdjęcia z Rżuchowa zachwyciły nie tylko Martę i Michała, ale również Ich rodziców i znajomych. Co chwila przemieszczaliśmy się z lasu pod regały pełne książek, spod regałów pełnych książek wędrowaliśmy na pole, gdzie już czekał ustawiony wcześniej fotel. Pogoda tego dnia też nam sprzyjała, chociaż była mocno nieprzewidywalna. Słońce chowało się za naprawdę kłębiaste chmury, by szybko znów się pojawić w pełnej okazałości. Jednak dzięki temu efekt na fotografiach jest genialny.

Jeśli będziecie w Świętokrzyskiem, to koniecznie znajdźcie czas, by podjechać do Rżuchowa – Dom Spokojnej Książki czeka, a w nim prawdopodobnie najwyższy w Polsce regał z książkami.  Uważajcie tylko na polnej drodze, by nie powtórzyć mojej przygody z sąsiadem i traktorem.

 

Zobacz także:

Marta i Michał