Dobra świadkowa, czyli jaka?

Mogę śmiało stwierdzić, że wybór dobrej świadkowej na ślub jest tak samo ważny, jak wybór miejsca, fotografa czy DJ-a. Powiem Ci więcej – jest najważniejszym zadaniem zaraz po ustaleniu terminu ślubu. Dlaczego? Ponieważ szaleństwo weselnej nocy, emocje związane z całym tym uroczystym dniem są ogromne i warto mieć u swojego boku kogoś, kto będzie Cię wspierał do końca. Jakimi więc cechami powinna charakteryzować się dobra świadkowa?

1. Znasz ją nie od wczoraj.

To banalne zdanie ma w sobie najważniejsze – warto by osoba, którą wybierzesz znała Cię dłużej niż kilka miesięcy. Warto wybrać kogoś, kto doskonale wie jak zachowujesz się w stresujących sytuacjach, jakie niespodzianki lubisz a czego wolisz w dniu ślubu uniknąć. Świadomość, że jest obok Ciebie osoba, na którą możesz liczyć, bo niejedno razem przeżyłyście jest bezcenna i pomaga uniknąć zbędnych nerwów.

2. Można z nią konie kraść.

Bycie świadkową nie kończy się na staniu za panną młodą podczas ślubu. Nie kończy się po podpisaniu dokumentów. To dopiero początek. O ile ślub jest tą częścią bardziej podniosłą i oficjalną, o tyle wesele to już totalnie inna bajka. Zawsze powtarzam moim Parom, żeby się nie martwili jeśli coś nie pójdzie według ich planu. Wesele to impreza bardzo dynamiczna i naprawdę nie da się przewidzieć wszystkiego. I tutaj wchodzi ona – świadkowa. Dobrze by była to osoba, która zareaguje w kryzysowych momentach, będzie przed Wami o przysłowiowy krok, zajmie się ewentualnym problemem nim informacja o nim dotrze do Ciebie.

3. Lubi ludzi.

TAK! Bez tego ani rusz! Przecież podczas weselnego dnia również świadkowie są w centrum, może nie uwagi, ale w centrum całego wydarzenia na pewno. Zdarza się również, że są poproszeni o wzniesienie toastu. Warto więc by Twoja świadkowa była osobą, której niestraszne są wystąpienia publiczne, nawiązywanie kontaktu z nowymi ludźmi – a tych podczas wesela jest naprawdę sporo, bycie animatorką (gdy zajdzie taka potrzeba) a nawet koordynatorką zabaw (mnie się zdarzało). Dlatego zanim pójdziesz za pierwszym impulsem, zapytaj siebie czy dla osoby, którą poprosisz o pełnienie tak ważnej roli, nie będzie to zbyt obciążające i stresujące.

4. Jest zorganizowana.

I nie chodzi tutaj o realizacje wymyślnych weselnych planów, ale przede wszystkim o dobrą współpracę i koordynację z innymi osobami, które pełnią ważną rolę podczas wesela, w tym również z usługodawcami. Sama jako fotografka bardzo doceniam zaangażowanie świadkowej podczas poszukiwań np. dobrego miejsca na dodatkowe kadry młodej pary i ich gości czy pomoc w rozwiązaniu technicznych problemów np. zmiana w harmonogramie wesela. W takich momentach umiejętności organizacyjne są naprawdę pomocne.

5. Wie, co lubisz a czego nie.

I nie chodzi tutaj o realizacje wymyślnych weselnych planów, ale przede wszystkim o dobrą współpracę i koordynację z innymi osobami, które pełnią ważną rolę podczas wesela, w tym również z usługodawcami. Sama jako fotografka bardzo doceniam zaangażowanie świadkowej podczas poszukiwań np. dobrego miejsca na dodatkowe kadry młodej pary i ich gości czy pomoc w rozwiązaniu technicznych problemów np. zmiana w harmonogramie wesela. W takich momentach umiejętności organizacyjne są naprawdę pomocne.

6. Będzie z Tobą do końca.

Uwierz mi, znam przypadki, kiedy świadkowa wychodziła z wesela...tuż po oczepinach. Zostawiała pannę młodą samą na resztę wesela, które przecież często jest do białego rana. Oczywiście powodów takiego zachowania może być mnóstwo, ale...tylko niewiele z nich można usprawiedliwić. Świadkowa to Twoja prawa ręka, pomoc, gdy coś się stanie z suknią, gdy będziesz potrzebowała dodatkowego wsparcia a także...osoba, która będzie wiedziała kiedy podać Ci szklankę wody i podmienić kieliszek na ten bez alkoholu. Możesz pomyśleć: „ok, ale świadkowa to przecież też gość, chcę żeby się dobrze bawiła na moim weselu.” Tak, zgadzam się. Jednak jest to gość z rolą specjalną, która powinna być priorytetem.

7. Nie kieruj się...płcią!

Piszę to całkiem serio. Płeć naprawdę nie ma znaczenia! Bywałam na weselach, gdzie były dwie świadkowe albo dwóch świadków. Zarówno polskie prawo jak i ekumeniczne nie nakazuje wyboru po jednej osobie z jednej płci. To jedynie zwyczaj, który wpisał się w postrzeganie tej szlachetniej roli. Najważniejszym kryterium, jak już wspomniałam, jest poczucie, że możesz polegać na wybranej osobie.

To 7 moich głównych wskazówek czy można, ale oczywiście nie trzeba, kierować się przy wyborze świadkowej. Sama pełniłam tę zaszczytną funkcję 4 razy i doskonale rozumiem emocje panny młodej. Starałam się być ostoją spokoju, osobą, która wnosi odrobinę luzu, pomaga w małych i pozornie nic nie znaczących sytuacjach, jak np. zapewnienie, że ma się chusteczki higieniczne w torebce. Te drobiazgi pozostają drobiazgami, jeśli jest się dobrze przygotowanym. Wesele to bardzo dynamiczna i nie do końca przewidywalna impreza, warto więc, by świadkowa miała kilka awaryjnych rozwiązań.

zapytaj o wolny termin

do góry

Share this story