10 pytań do…Karoliny Rudek

Kompozycje kwiatowe robią w w ostatnich latach niezłą furorę nie tylko podczas wesel, ale również są wykorzystywane do sesji m.in. kobiecych. O pasji do roślin, dobieraniu kwiatów oraz o prowadzeniu niezwykłej kwiaciarni rozmawiam z Karoliną Rudek, właścicielką kwiaciarni 4 Pory Roku.

1. Z miłości do jakich kwiatów pojawił się w Twoim życiu pomysł, by zająć się florystyką??

Jeśli miałabym wybrać jeden kwiat, to byłaby to kalina. Przy nich jako nastolatka pracowałam w Holandii, kiedy w mojej głowie zrodził się pomysł na aranżację właśnie z ich wykorzystaniem. Jednak koncepcja kwiaciarni powstała, kiedy zostałam poproszona o przearanżowanie pewnego bukietu słoneczników... wspomnienia 🙂

2. Czy od zawsze marzyłaś by zawodowo zajmować się kwiatami?

Absolutnie nie! Kwiaty pojawił się przypadkiem. Nigdy nie przypuszczałam, że tak pokocham tę pracę i stanie się moją pasją.

3. Co jest najtrudniejsze w Twojej pracy?

Księgowość! Kocham kwiaty, za to zupełnie nie mam serca do liczb.

4. Przygotowujesz nie tylko bukiety dla Panien Młodych, ale też aranżujesz całe sale. Od czego zaczyna się proces myślenia/przygotowywania konkretnych aranżacji?

Zawsze proszę o inspiracje moje przyszłe Pary Młode – to mnie naprowadza. Od razu wiem jaki styl, kolorystykę preferują Młodzi i jak wyobrażają sobie swój wielki dzień. Wtedy wkraczam ja – porządkuję pomysły, wprowadzam rozwiązania, które sprawiają, że dekoracja będzie spójna i efektowna.

5. Sezon ślubny rusza pełną parą – jakie trendy królują w 2024?

fot. materiały autorskie

W sezonie 2024 ślub to nie tylko uroczystość – to podróż w czasie, gdzie nowoczesność splata się z romantycznym urokiem minionych lat. W tym roku rządzą kwiatowe łączki, disco vibes, lustra i perły. Kwiatowe aranżacje na łączkach dodają naturalnego uroku, styl disco wprowadza do ceremonii energię i zabawę. Lustra tworzą magię świateł, a perły dodają elegancji. Gorący trend to także kokardki subtelne umieszczane przy kieliszkach czy świecach. Podobnie jak butonierki kieszonkowe (prawdziwy must have ślubny) – są bardzo efektowne i stabilnie trzymają się w miejscu – co nie jest tak oczywiste w przypadku klasycznych butonierek.

6. Jaka była najbardziej zaskakująca aranżacja, o jaką zostałaś poproszona?

Było kilka takich, które szczególnie zapadły mi w pamięć. Natomiast jeśli miałabym wskazać jedną – to zdecydowanie wygrywa pewna jesienna aranżacja, pełna złotych kwiatów i dyń. Jednak naprawdę każda realizacja jest wyjątkowa – a to, rzecz jasna, za sprawą niesamowitych Młodych Par, z którymi mam okazję pracować
i poniekąd towarzyszyć im w upiększaniu i tak już najpiękniejszej chwili ich nowego życia.

7. Czy są znaczące różnice, które zauważasz porównując sezon bieżący do poprzednich?

Tak – na przestrzeni lat widzę, jak zmienia się podejście do dekoracji ślubnych i weselnych. Kwiaty zdecydowanie zyskują na znaczeniu. Pary Młode przywiązują coraz większą wagę do wyglądu i formy kompozycji, stawiają na coraz śmielsze koncepcje i połączenia – to wszystko sprawia, że każda realizacja jest jedyna w swoim rodzaju
i niepowtarzalna.

8. Jakie branże jeszcze decydują się na aranżacje kwiatowe podczas swoich wydarzeń?

Każdy event, to teraz zjawiskowe dekoracje. Branże beauty, odzieżowe czy

hotelarskie stawiają także na animacje kwiatowe – absolutny hit ostatnich miesięcy.

9. Czy współpracujesz również z fotografami, którzy robią sesje kobiece/indywidualne?

Naturalnie – często dostaję od nich zlecenia na przygotowanie kompozycji z żywych kwiatów, boxów czy suszu.

fot. materiały autorskie

10. Prowadzisz również własną kwiaciarnię, ale nie jest to zwykły sklep z kwiatami. Próżno w nim szukać ciętych kwiatów, które można kupić od ręki, w oczy rzucają się natomiast wyjątkowe kompozycje kwietne. Skąd taki pomysł ,na nieco inną niż tradycyjna, kwiaciarnię?

Ależ oczywiście, że znajdziesz u mnie cięte, świeże kwiaty! Natomiast fakt – tworzę również wiele kompozycji w skrzynkach, boxach czy szkle. Klienci chętnie wybierają je w ramach upominków na różne okazje zamiast klasycznego bukietu – często zwracają przy tym uwagę na ich unikatowy charakter (nigdy nie stworzyłam dwóch takich samych). Szczerze mówiąc, sprawia mi to ogromną przyjemność – mam duszę artystki, więc uwielbiam realizować swoje pomysły i wizje poprzez kwiaty oraz najróżniejsze aranżacje z ich wykorzystaniem.

do góry

zapytaj o sesję kobiecą

Share this story